Encyklopedia składników odżywczych

Kwercetyna- opis, występowanie, korzystny wpływ na zdrowie,

Kwercetyna to naturalny związek chemiczny z grupy flawonoidów, który wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i antyhistaminowe. Kwercetyna jest jednym z bardziej rozpowszechnionych flawonoidów w świecie roślin. Jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że pomaga w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie.

Występowanie:

Kwercetyna występuje w wielu produktach, takich jak owoce, m.in. jabłkach, wiśniach, jeżynach, borówkach, cytrusach. Do warzyw, które zawirają jej znaczące ilości należy cebula, brokuły, szpinak, kapusta biała i czerwona, pomidory. Wśród herbat i ziół, kwercetynę spotkamy w herbatce czarnej, pietruszce, koprze, oregano i w czosnku. W czerwonym winie, choć w umiarkowanych ilościach. Wyżej wymienione warzywa poza kwertecyną zawierają m.in siarkę, potas, fosfor, magnez, witaminy z grupy B, witaminę K i fruktooligosachardy, które wspierają zdrową florę jelitową. Często bogate są w błonnik i fitosterole. Występuje również w ekologicznym produkcie Vitabiotyk od WisentLab.

 Korzystny wpływ na zdrowie:

  • Kwercetyna działa jako silny antyoksydant. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem spowodowanym wolnymi rodnikami.
  • Wykazuje właściwości przeciwzapalne. Pomaga w redukcji stanów zapalnych w organizmie.
  • Kwercetyna wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Obniża ciśnienie krwi, redukuje poziomu cholesterolu LDL i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych.
  • Kwercetyna pomaga w łagodzeniu objawów alergii poprzez hamowanie uwalniania histaminy.
  • Kwercetyna może wykazywać działanie przeciwnowotworowe poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych.
  • Może wpływać korzystnie na funkcje poznawcze i zdrowie mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.