Fosfor, razem z wapniem stanowi główny składnik układu kostnego i reguluje proces mineralizacji kości. Związki fosforu takie jak: ATP, AMP, ADP, GMP, GDP i GTP uczestniczą w przemianach energetycznych oraz procesach skurczu i rozkurczu mięśni. Fosfor wchodzi w skład układów buforowych, które wpływają na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Odgrywa również istotną rolę w namnażaniu się komórek
Źródła:
Wartościowymi źródłami tego makroelementu są:
- jaja,
- mięso, podroby, ryby,
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- suche nasiona roślin strączkowych,
- mleko i jego przetwory
Niedobór:
Niedobory fosforu występują bardzo rzadko, ponieważ jest on szeroko rozpowszechnionym składnikiem w produktach spożywczych.
Nadmiar:
Warto podkreślić, że pierwiastek ten może być dodawany do produktów żywnościowych jako substancja dodatkowa, konieczna do przeprowadzenia procesów techonologicznych lub uzyskania pożądanych cech organoleptycznych. Nadmiar fosforu nie jest szkodliwy, pod warunkiem, że zapewniona jest odpowiednia podaż witaminy D oraz wapnia. W przypadku dużej ilości fosforu dostarczanego w posiłkach przy jednoczesnej niedostatecznej podaży wapnia może dojść do zmniejszenia stężenia wapnia we krwi.