Encyklopedia składników odżywczych

Rutyna- opis, występowanie, korzystny wpływ na zdrowie,

Rutyna, znana również jako rutozyd, posiada właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Jest substancją roślinną z rodziny flawonoidów, a dokładniej z podgrupy flawonoli. Charakteryzuje się żółto-zielonym kolorem i występuje w wielu roślinach.

Występowanie:

Rutyna jest obecna w różnych produktach. Duże ilości zawierają cytrusy, jabłka, wiśnie, cebula, kapusta, szpinak i brokuły. Rutozyd występuje w gryce czy czarnej herbacie,  poza tym jest obecny w niektórych gatunkach kwiatów, zwłaszcza w kwiatostanach bzu czarnego, liściach eukaliptusa, czy kwiatach lipy. Występuje również w ekologicznym produkcie Vitabiotyk od WisentLab.

Wpływ na zdrowie:

  • Rutyna wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Pomaga w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie, chroniąc komórki przed uszkodzeniem.
  • Wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy poprzez poprawę elastyczności naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia krwi i regulację poziomu cholesterolu.
  • Wspiera przeciwdziałanie zawałom, chorobom serca, a także zmniejsza ryzyko udaru.
  • Rutyna jest czasem stosowana jako suplement w leczeniu żylaków. Wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie. Uelastycznia naczynia i zmniejsza ich kruchość.
  • Przyczynia się do hamowania agregacji trombocytów i obniża przepuszczalność włośniczek.
  • Jest korzystna dla zdrowia oczu, zwłaszcza w kontekście redukcji objawów zmęczenia oczu i wspomagania krążenia krwi w ich obszarze.
  • Dzięki działaniu przeciwzapalnemu wspomaga organizm w walce z infekcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.