Encyklopedia składników odżywczych

Mirycetyna- opis, występowanie, korzystny wpływ na zdrowie.

To naturalny związek chemiczny z grupy flawonoidów, będących podgrupą polifenoli. Jest to barwnik roślinny o żółto-pomarańczowej barwie, obecny w wielu owocach, warzywach, ziołach i napojach. Mirycetyna charakteryzuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, co oznacza, że pomaga w ochronie komórek przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym. Jest to związek o wielu korzyściach zdrowotnych.

 Występowanie:

Mirycetyna występuje w różnych źródłach roślinnych, a szczególnie w jagodach, malinach, borówkach, truskawkach. Wśród warzyw duże ilości mirycetyny zawiera cebula, kapusta, szpinak, zioła takie jak, perełkowiec japoński, mięta czy koperek. Zielona herbata jest bogatym źródłem mirycetyny. Warzywa ją zawierające są dodatkowo bogate w potas, magnez, cynk, witaminy z grupy B, witaminę A, K i C, błonnik, kumarynę, beta-fitosterole, które wpływają korzystnie na ogólny stan organizmu. Występuje również w ekologicznym produkcie Vitabiotyk od WisentLab.

 Korzystny wpływ na zdrowie:

  • Mirycetyna wykazuje zdolność antyoksydacyjne. Jest zdolna neutralizowania wolnych rodników, co pomaga w ochronie komórek przed stresem.
  • Może wykazywać właściwości przeciwzapalne. Przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych w organizmie.
  • Mirycetyna wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Obniża poziom cholesterolu LDL (złego) i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych.
  • Mirycetyna może wykazywać działanie przeciwnowotworowe poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych.
  • Ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze i zdrowie mózgu.
  • Mirycetyna może wpływać na kontrolę poziomu glukozy we krwi, co jest korzystne dla osób z cukrzycą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.