Encyklopedia składników odżywczych

Kemferol.- opis, występowanie, korzystny wpływ na zdrowie.

Kemferol jest związkiem chemicznym, który należy do grupy flawonoidów. Zawiera grupę hydroksylową przy trzech atomach węgla. Jest jednym z naturalnych barwników. Ma żółtawo-zielony kolor i występuje w różnych roślinach, zwłaszcza w liściach, kwiatach i niektórych owocach. Należy do grupy polifenoli i odznacza się unikalnymi właściwościami chemicznymi.

Występowanie:

Kemferol można znaleźć w różnych produktach spożywczych, m.in w jabłkach, pomidorach, cebuli, brokułach, sałacie, szpinaku, kapuście czy cebuli. Znaczące ilości tego polifenolu są obecne w perełkach, koperku, oregano oraz zielonej i czarnej herbacie. Przez liczne właściwości prozdrowotne stał się składnikiem leków i suplementów diety. Występuje również w ekologicznym produkcie Vitabiotyk od WisentLab.

Korzystny wpływ na zdrowie:

  • Kemferol posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Pomaga w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie, co przyczynia się do ochrony komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
  • Wykazuje właściwości przeciwzapalne. Redukuje stany zapalne w organizmie.
  • Kemferol może wpływać korzystnie na układ krążenia, poprzez obniżanie poziomu cholesterolu, regulację ciśnienia krwi i poprawę elastyczności naczyń krwionośnych.
  • Kemferol może wykazywać działanie przeciwnowotworowe poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych.
  • Jest związany z korzyściami dla funkcji poznawczych i zdrowia mózgu.
  • Zmniejsza ryzyko powstawania miażdżycy naczyń. Ma zdolność do zapobiegania utleniania się lipoprotein o niskiej gęstości.
  • Kemferol wykazuje działanie przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.