Encyklopedia składników odżywczych

Katechiny- opis, występowanie, korzystny wpływ na zdrowie

Katechiny to grupa polifenoli, która należy do większej rodziny flawonoidów. Katechiny charakteryzują się pierścieniem aromatycznym z przynajmniej jednym atomem tlenu. Najważniejsze katechiny w herbie to epikatechina, epikatechina. Te monomeryczne aglikony mają liczne właściwości prozdrowotne, przy stwierdzonym braku skutków ubocznych.

Występowanie:

Katechiny są obecne w różnych roślinach, ale są szczególnie znane z występowania w herbie. Zielona herbata jest bogatym źródłem katechin, zwłaszcza epigallokatechiny gallianogallate (EGCG), uznawanego za jednego z najważniejszych biologicznie aktywnych składników herbaty.

Nieco niższe ilości katechin są obecne w czerwonym winie oraz w ciemnej czekoladzie. Niektóre owoce, takie jak kiwi czy jagody, oraz warzywa, takie jak cebula, również  je zawierają, chociaż w mniejszych ilościach. Są składnikami leków i suplementów diety. Występuje również w ekologicznym produkcie Vitabiotyk od WisentLab.

 Korzystny wpływ na zdrowie:

  • Katechiny wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Pomagają w neutralizacji wolnych rodników w organizmie, chroniąc komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
  • Korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy poprzez obniżanie poziomu cholesterolu, regulację ciśnienia krwi i poprawę elastyczności naczyń krwionośnych.
  • Katechiny, zwłaszcza EGCG, mogą wykazywać działanie przeciwnowotworowe poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych i indukowanie apoptozy (programowanej śmierci komórki).
  • Mają korzystny wpływ na metabolizm. Pomagają w regulacji masy ciała i poziomu glukozy we krwi.
  • Wpływają na funkcje poznawcze i zapewniają ochronę przed degeneracją mózgu związaną z wiekiem.
  • Wykazują działanie, związane z hamowaniem agregacji trombocytów poprzez blokowanie jonów wapnia. Mogą przeciwdziałać miażdżycy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.