Porady ekspertów

Jak w naturalny sposób odbudować swoją mikrobiotę jelitową

Znaczenie mikrobioty jelitowej

W naszym przewodzie pokarmowym istnieje od 1000 do 1500 różnych szczepów bakterii więc oczywistym powinno być dostarczanie naszemu organizmowi pełnego ich spektrum a nie tylko kilku lub kilkunastu rodzajów jak w popularnych prebiotykach.
Dostarczenie pełnego spektrum mikroorganizmów mikrobiotycznych naszemu układowi pokarmowemu jest niezmiernie ważne z prostych i oczywistych powodów:

  • Aż około 80% odporności naszego organizmu pochodzi z mikrobioty jelitowej. Aby była ona w 100% wydajna potrzebne jest jej utrzymanie w jak najlepszej kondycji i różnorodności. W dzisiejszych czasach u większości ludzi najpierw potrzebne jest jej odbudowanie a następnie utrzymanie.
  • Dodatkowo aż 80 do 90% sygnałów w komunikacji jelita mózg wychodzi z naszych jelit do mózgu a tylko 10 do 20% z mózgu do jelit czyli możemy pokusić się o stwierdzenie, że żyjemy pod dyktando naszych bakterii jelitowych. To bakteria jelitowe w dużej mierze odpowiadają za to, ile mamy energii, jaką mamy wagę, jak się czujemy czy na co chorujemy bądź też nie. Za jakość naszego życia odpowiada w dużej mierze nasza mikrobiota jelitowa.
  • To mikrobiota jelitowa trawi za nas pokarm. Nasz organizm 80% substancji jakie przyswaja to substancje przetworzone przez naszą mikrobiotę jelitową. Jak chcemy dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych to musimy mieć florę bakteryjną i inne mikroorganizmy w jak najlepszej kondycji i jak najbardziej różnorodne.
  • Obecnie dostępne jedzenie marketowe w większości zawiera sztuczną chemię w tym wzmacniacze smaku, barwniki, konserwanty itd. itp. Jest sprawą oczywistą, że konserwanty dodawane są do produktów celem przedłużenia jego daty przydatności do spożycia. Celem konserwantów jest zabijanie w jedzeniu mikroorganizmów powodujących popsucie. Oczywistym jest fakt, że jak zjemy pożywienie z konserwantami to te konserwanty będą również wyniszczać bakteria w naszym przewodzie pokarmowym i upośledzać wszystkie jego funkcje… i stad niezmiernie ważnym jest uzupełnianie w pełnym spektrum prebiotycznych mikroorganizmów w naszym organizmie.
  • Jak chcesz zadbać o zdrowie lub do niego wrócić to absolutna podstawą jest odbudowa i utrzymanie odpowiedniej mikrobioty jelitowej bo inaczej nie odżywisz organizmu a suplementy, które bierzesz i za które „słono” płacisz nie będą w pełni przyswajalne. Nie ma innej drogi!

Kiszonki i Multizakwasy: Naturalne Probiotyki i Prebiotyki w Jednym – Klucz do Zdrowej Mikrobioty”

Typowymi naturalnymi produktami, które zawierają setki probiotycznych szczepów bakterii oraz przy okazji są również prebiotykami są dobrze nam znane kiszonki warzywne i owocowe oraz przeróżne zakwasy warzywne. Ciekawym produktem są multizakwasy czyli fermenty z kilku lub nawet kilkudziesięciu rodzajów warzyw i ziół. Produkt taki zawiera zarówno sfermentowane soki warzywne z bardzo szerokim spektrum bakterii jak i drobne części warzyw i ziół będące pożywką dla bakterii co oznacza, że dostajemy probiotyk (kultury bakteria) i prebiotyk (pożywka) w jednym czyli dostajemy super symbiotyk. Taki multizakwas aby dostarczać nam jak najszerszego spektrum bakterii i innych mikroorganizmów probiotycznych powinie być zrobiony z jak najbardziej różnorodnych warzyw i owoców oraz ziół oraz co najważniejsze powinny być on w wydaniu ekologicznym i domowym.

Dzięki kiszonkom i zakwasom możemy dostarczy naszemu układowi trawiennemu również duże ilości kwasu mlekowego, który ma nieocenione właściwości prozdrowotne dla ludzkiego organizmu:

  • Tworzy korzystne warunki dla probiotycznych bakterii w jelitach, co promuje ich wzrost i przetrwanie.
  • Działa jako prebiotyk, wspierając zdrową mikroflorę jelitową.
  • Pomaga w utrzymaniu kwaśnego pH w żołądku, co jest niekorzystne dla wielu patogenów i może zapobiegać ich przetrwaniu i wzrostowi.
  • Jest źródłem energii dla komórek nabłonka jelitowego, wspierając zdrowie i funkcjonowanie komórek jelit.

Przy obecnym stylu, życia i wszem obecnemu pożywieniu z konserwantami kiszonki i multizakwasy należy stosowa codziennie. Warto zaznaczyć, że zjedzenie jakiegokolwiek produktu przetworzonego z konserwantami czy inną sztuczną chemią w tym z pozostałościami po rolniczych zabiegach chemicznych potrafi w znacznym stopniu zubożyć naszą mikrobiotę jelitową.

Wpływ Sterylnego Stylu Życia na Naszą Mikrobiotę: Jak Chemikalia Zaburzają Równowagę Bakterii

Należy zauważyć również, że niemal sterylny tryb życia też zubaża naszą mikrobie. Używając chemikaliów do czyszczenia domu czy higieny osobistej nie tylko wprowadzamy do swojego organizmy toksyny ale zabijamy również prozdrowotne bakterie które bytują na każdym skrawku naszego organizmu. Z drugiej strony taką naszą walkę o przesadną higienę chemicznymi preparatami przetrwają tylko najbardziej odporne i zjadliwe bakteria, które dla nas na pewno nie są dobre. Używając chemii w życiu codziennym niszczymy niemal wszystkie bakteria czyszcząc niejako przedpole dla tych najbardziej dla nas szkodliwych, które nie boją się chemicznych czy dezynfekujących środków. A przecież do utrzymanie porządku i higieny możemy użyć również naturalnych i bezpiecznych środków pamiętając równocześnie o wspomaganiu naszej flory odpowiednimi ekologicznymi kiszonkami.

Dlaczego Tylko EKOLOGICZNE Kiszonki i Zakwasy?

Kiszonki i zakwasy cieszą się rosnącą popularnością jako element zdrowej diety, jednak aby były one rzeczywiście korzystne dla naszego zdrowia, surowce używane do ich produkcji powinny pochodzić wyłącznie z upraw ekologicznych. Powód? Tylko wtedy możemy być pewni, że warzywa i owoce nie zawierają pozostałości chemicznych pestycydów czy sztucznych nawozów, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie, w szczególności na mikrobiotę jelitową.

Wyższa Jakość Składników Odżywczych w Ekologicznych Kiszonkach

Warzywa z upraw ekologicznych charakteryzują się wyższą zawartością składników odżywczych, w tym polifenoli, które odgrywają kluczową rolę w zdrowiu człowieka. Fermentacja dodatkowo zwiększa biodostępność tych składników, co sprawia, że są one lepiej przyswajalne przez nasz organizm. W procesie fermentacji dochodzi także do neutralizacji związków antyodżywczych, takich jak glikoproteiny, co czyni kiszonki bardziej przyjaznymi dla naszego zdrowia.

 Znaczenie Dojrzałych Warzyw i Owoców w Produkcji Kiszonek

Najlepszym surowcem do produkcji ekologicznych kiszonek są warzywa i owoce dojrzewające w słońcu, zbierane w pełni dojrzałości. Tylko takie rośliny mają szansę wytworzyć pełną gamę witamin, które są syntetyzowane w końcowej fazie dojrzewania pod wpływem promieni słonecznych. Niestety, przemysłowe warzywa i owoce są często zbierane za wcześnie, co skutkuje ich ubóstwem w witaminy.

Klauzula

To nie jest porada medyczna. To tylko przekazanie informacji i opinii.

 

Autor

mgr inż. Łukasz Chruśliński – właściciel ekologicznego gospodarstwa “Owocowo”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.