Encyklopedia składników odżywczych

Izokwercetyna- opis, występowanie, korzystny wpływ na zdrowie.

Izokwercetyna to związek chemiczny z grupy flawonoidów, a konkretnie jest to glikozyd kwercetyny, co oznacza, że jest związkiem pochodnym. Charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi, które wspierają organizm w walce z wolnymi rodnikami tlenowymi.

Występowanie:

Izokwercetyna jest obecna w różnych roślinach, głównie w owocach, warzywach, ziołach i napojach. Znajdziemy ją w jabłkach, jagodach, malinach, truskawkach, cebuli, brokułach, szpinaku czy kapuście. Wśród ziół wyróżniamy koperek, pietruszkę, mięte, oregano, niektóre herbaty, zarówno czarne, jak i zielone. Występuje również w ekologicznym produkcie Vitabiotyk od WisentLab.

Wpływ na zdrowie:

  • Izokwercetyna, podobnie jak inne flawonoidy, wykazuje właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że pomaga w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie.
  • Flawonoidy, w tym izokwercetyna, są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych, wpływają korzystnie na redukcje stanów zapalnych w organizmie.
  • Izokwercetyna ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, poprzez obniżanie ciśnienia krwi, poprawę elastyczności naczyń krwionośnych i regulację poziomu cholesterolu.
  • Izokwercetyna może wykazywać działanie przeciwnowotworowe poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych i ma potencjalny wpływ na metabolizm, dając korzyści dla zdrowia metabolicznego.
  • Ma powszechne zastosowanie w stanach alergicznych. Odpowiada za obniżenie wydzielania histaminy oraz pozostałych mediatorów zapalenia.
  • Izokwercetyna wspomaga leczenie astmy, ze względu na działanie zmniejszające nadpobudliwość nabłonka dróg oddechowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.