Encyklopedia składników odżywczych

Bifidobacterium longum

Bifidobacterium longum to gram-dodatnia bakteria kwasu mlekowego o pałeczkowatym kształcie. Ma grubą warstwę peptydoglikanu w swojej ścianie komórkowej. Jest jednym z gatunków z rodzaju Bifidobacterium, znanych ze swoich probiotycznych właściwości.

Korzystny wpływ na zdrowie:

  • Bifidobacterium longum jest ważnym składnikiem zdrowej mikroflory jelitowej. Pomaga w utrzymaniu równowagi mikroorganizmów w jelitach i przyczynia się do prawidłowego trawienia. B. longum pomaga w trawieniu błonnika i innych węglowodanów, co prowadzi do lepszego przyswajania składników odżywczych.
  • Ten probiotyk pomaga w redukcji biegunek, szczególnie w przypadku biegunek związanych z antybiotykoterapią lub infekcjami jelitowymi.
  • Bifidobacterium longum ma potencjał do wpływania na układ odpornościowy, co może pomóc w zapobieganiu infekcjom i stanom zapalnym. Ponadto B. longum zmniejsza objawy chorób skóry, takich jak egzema i akne, poprzez modulowanie odpowiedzi immunologicznej.
  • Przez wpływ na oś jelitowo-mózgową, może mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, łagodząc objawy depresji i lęku.
  • Poprzez modulowanie równowagi mikrobioty i absorpcji wapnia, może wspierać zdrowie kości.

Występowanie:

Bifidobacterium longum występuje naturalnie w przewodzie pokarmowym ludzi, zwłaszcza niemowląt i małych dzieci. Jednak jego obecność zmniejsza się wraz z wiekiem. Można go znaleźć w niektórych produktach mlecznych, takich jak jogurty i kefiry, które są wzbogacane w probiotyki, a także w kieszonkach z warzyw poddanych procesom fermentacji. Bakteria ta jest obecna w suplementach diety, które zawierają probiotyki.

Podsumowanie:

Bifidobacterium longum jest ważnym probiotykiem, który wspiera zdrowie układu pokarmowego i ogólnego zdrowia organizmu. Jego naturalne występowanie w przewodzie pokarmowym człowieka i obecność w produktach spożywczych oraz suplementach diety sprawiają, że jest szeroko dostępny i stosowany w celu wsparcia zdrowego stylu życia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.