Encyklopedia składników odżywczych

Antocyjany- opis, występowanie i korzystny wpływ na zdrowie

Antocyjany to grupa naturalnych barwników roślinnych z rodziny flawonoidów. Charakteryzują się intensywnymi kolorami, takimi jak czerwony, fioletowy, niebieski oraz czarny. Te barwniki występują w wielu roślinach i owocach, nadając im charakterystyczne barwy.

Występowanie:

Antocyjany występują w różnych rodzajach owoców, warzyw, kwiatów i liści. Można je spotkać w jagodach, borówkach, malinach, jeżynach czy jagody acai, w wiśniach, śliwkach, czereśniach, czerwonej kapuście, bakłażanie, cebuli czerwonej.

Dodatkowo występują także w czerwonym winie, czarnej fasoli i fioletowej kukurydzy oraz w produkcie ekologicznym Vitabiotyk od WisentLab.

Korzystny wpływ na zdrowie:

Antocyjany są często uważane za substancje o korzystnym wpływie na zdrowie ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

  • Antocyjany pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie, co może pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
  • Antocyjany mogą pomagać w utrzymaniu zdrowego układu krążenia poprzez poprawę elastyczności naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi.
  • Antocyjanów dla zdolności poznawczych i zdrowia mózgu, co może pomóc w ochronie przed degeneracją mózgu związaną z wiekiem.
  • Antocyjany mogą przyczyniać się do zdrowia oczu, chroniąc przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym.
  • Antocyjany mogą wpływać korzystnie na poziom glukozy we krwi, co może być ważne dla osób z cukrzycą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.