Encyklopedia składników odżywczych

Luteolina- opis, występowanie, korzystny wpływ na zdrowie.

Luteolina jest związkiem chemicznym z grupy flawonoidów, a konkretnie z podgrupy flawonoli. Charakteryzuje się żółtym kolorem i występuje w wielu roślinach. W postaci czystej jest ciałem stałym.

Występowanie:

Luteolina występuje w różnych produktach spożywczych, szczególnie w cebuli, selerze, pietruszce, papryce chili, cytrusach, jabłkach, jagodach. Niektóre zboża, takie jak owsianka zawierają pewne ilości luteoliny, podobnie mięta, oregano i bazylia. W przypadku herbat, najwięcej tego polifenolu znajdziemy w zielonej herbacie. W dosyć wysokim stężeniu występuje w kwiatach chryzantem. Dodatkowym źródłem luteoliny w diecie mogą być także suplementy diety, które są dostępne na rynku. Występuje również w ekologicznym produkcie Vitabiotyk od WisentLab.

Wpływ na zdrowie:

  • Luteolina wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Pomaga w neutralizacji wolnych rodników w organizmie, chroniąc komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
  • Pomaga w redukcji stanów zapalnych w organizmie, co jest istotne dla ogólnego zdrowia.
  • Wpływa korzystnie na zdrowie serca. Obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych.
  • Luteolina ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze i zdrowie mózgu.
  • Może wpływać na poziom glukozy we krwi.
  • Jej prozdrowotne właściwości są pomocne w terapii demencji starczej, ma wpływ na pamięć i koncentracje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.